تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

کم شنوایی

شنوایی و کم شنوایی

هر بخش از گوش نقشی مهم در تامین اطلاعات مورد نیاز مغز دارد. کم شنوایی در نتیجه آسیب رسیدن به یک یا چند بخش از گوش بیرونی، میانی یا داخلی است. برای درک بهتر کم شنوایی، ممکن است مفید باشد که آناتومی گوش و نحوه کار شنوایی را بدانیم. در صفحات بعدی طرحی جامع در این باره آمده است.

همیشه باید کم شنوایی توسط متخصص شنوایی شناسی تشخیص داده شود. متخصص، شنوایی را آزمایش کرده تا نوع و شدت آن را بسنجد. سپس یک نمودار شنوایی، که نشان دهنده این یافته هاست، تهیه می شود.

کم شنوایی بر چهار دسته است

نخستین و معمولترین نوع کم شنوایی حسی-عصبی است که در نتیجه فقدان یا آسیب به سلولهای عصبی (سلولهای موئی) موجود در حلزون به وجود می آید. کم شنوایی انتقالی به دلیل بروز مشکل در گوش بیرونی یا میانی به وجود می آید که از انتقال صحیح صدا به گوش داخلی ممانعت می کند. کم شنوایی آمیخته که ترکیبی از کم شنوایی حسی-عصبی و انتقالی است. در نهایت، کم شنوایی عصبی زمانی روی می دهد که اعصاب شنوایی قادر به انتقال سیگنال ها به مغز نیستند.

انواع کم شنوایی

کم شنوایی انتقالی

هر مشکلی در گوش بیرونی یا میانی که از هدایت صحیح صدا جلوگیری می کند را کم شنوایی انتقالی گویند. کم شنوایی انتقالی معمولا از ۲۵ تا  ۶۵  دسیبل و میزانش ملایم یا متوسط است.

در برخی موارد، کم شنوایی انتقالی می توان موقتی باشد. با توجه به عوامل اختصاصی بروز مشکل، درمان دارویی یا جراحی راهگشاست. در  کم شنوایی انتقالی حتی می توان از ابزارهای شنوایی نظیر ایمپلنت گوش میانی یا ایمپلنت استخوان انتقالی کمک گرفت.

کم شنوایی حسی-عصبی

کم شنوایی حسی-عصبی ناشی از فقدان یا صدمه به سلول های حسی (سلولهای موئی) در حلزون گوش و به صورت دائمی است. کم شنوایی حسی-عصبی به » کم شنوایی عصبی « نیز شهرت دارد و می تواند ملایم، متوسط​​، شدید یا عمیق باشد.

کم شنوایی حسی-عصبی ملایم تا عمیق را می توان به کمک ابزار یا ایمپلنت های گوش میانی درمان کرد. ایمپلنت های حلزون گوش معمولا راهکاری برای کم شنوایی های شدید یا عمیق هستند.

برخی افراد تنها در فرکانسهای بالا دارای کم شنوایی حسی-عصبی هستند، که به آنها کم شنوایی جزئی می گویند. در این موارد، تنها سلولهای موئی در پایین حلزون گوش آسیب دیده اند. در راس یا همان بخش داخلی حلزون گوش، سلول های موئی قرار دارند که مسئول پردازش تن صدای کم فرکانس هستند و هنوز دست نخورده باقی مانده اند. تحریک ترکیبی الکتریکی و صوتی یا EAS به طور اختصاصی برای این موارد توسعه یافته است.

کم شنوایی آمیخته

کم شنوایی آمیخته در واقع از کم شنوایی حسی-عصبی و انتقالی تشکیل شده است. که از مشکلات موجود در هر دو بخش درونی و بیرونی یا میانی گوش ناشی می شود. گزینه های درمانی می تواند شامل دارو، جراحی، ابزارهای کمک شنوایی، ایمپلنت گوش میانی  یا ایمپلنت استخوان انتقالی باشد.

کم شنوایی عصبی

مشکلی که در نتیجه فقدان یا آسیب به اعصاب شنوایی است موجب کم شنوایی عصبی می شود. کم شنوایی عصبی معمولا عمیق و دائمی است.

ابزارهای کمک شنوایی و کاشت حلزونی مفید نیستند زیرا عصب قادر به انتقال اطلاعات صوتی به مغز نیست.

در بسیاری از موارد، ایمپلنت ساقه مغز شنوایی (ABI) می تواند گزینه ای درمانی باشد.

علائم کم شنوایی

در صورتی که پاسخ شما به هر یک از پرسش های زیر ”بله“ است، بایستی برای ارزیابی شنوایی به یک شنوایی شناس مراجعه فرمایید.

 • آیا اغلب از دیگران درخواست تکرار گفته هایشان را دارید ؟
 •  آیا به اعتقاد دیگران مشکل کم شنوایی دارید؟
 • آیا هنگام صحبت کردن با تلفن مشکل شنیدن دارید؟
 •  آیا صدای تلویزیون یا رادیو را بلندتر از حد معمول می کنید؟
 • آیا صدای دیگران را می شنوید ولی قادر به تشخیص گفتار آنها نیستید؟
 • آیا در گوش خود صدای زنگ یا وزوز احساس می کنید؟

شایع ترین دلایل ایجاد کم شنوایی چیست؟

۱-     سر و صدای بیش از حد
قرار گرفتن در معرض صدای بلند ماشین آلات در محل کار یا در کنسرت موسیقی، باشگاه ها، رویدادهای ورزشی، موتور سیکلت و غیره در درازمدت یا حتی در یک لحظه می تواند باعث صدمه وآسیب رسیدن به شنوایی و سلول های مویی گوش داخلی بشود و اغلب موجب کاهش شنوایی دائمی و وزوز گوش (زنگ در گوش) می شود و می تواند یک خطر جدی برای شنوایی شما باشد.
۲-    عفونت گوش (عفونت گوش میانی)
“التهاب گوش میانی” و عفونت گوش میانی شایع ترین علت افت شنوایی در کودکان است و گاهی اوقات بر بزرگسالان نیز تاثیر می گذارد. عفونت می تواند باعث آسیب شدید گوش و شنوایی شود. مراجعه فوری به پزشک متخصص بهترین اقدام است. آسیب عفونت گوش می تواند باعث کم شنوایی مزمن یا دائمی شود.
۳-    پیری (presbycusis)
با بالا رفتن سن از دست دادن شنوایی به طور مداوم در اکثر افراد رخ میدهد ، تقریبا ۳۰ تا۳۵٪  از بزرگسالان بین ۶۵ تا ۷۵ ساله دارای افت شنوایی هستند و تخمین زده می شود که ۴۰ تا ۵۰%  افراد ۷۵ ساله و بالاتر از آن تقریباٌ  ناشنوا هستند.
۴-    آسیب به سر و گوش
ضربه به سر ممکن است موقعیت استخوانچه های گوش میانی را تغییر دهد و باعث شود صدا به گوش داخلی ارسال نشود. گاهی یک ضربه شدید به سر ممکن است باعث آسیب به عصب های حساس در گوش داخلی یا مغز بشود .
۵-    نقایص ژنتیکی یا مشکلات زایمان
از دست دادن شنوایی یکی از شایع ترین مشکلات زایمان (حدود ۳-۴ در هر ۱۰۰۰ نوزاد) است. از دست دادن شنوایی در هنگام تولد، افت شنوایی مادرزادی نامیده می شود. حدود ۹۰ درصد از نوزادانی که دارای مشکلات افت شنوایی مادرزادی هستند از والدین شنوا متولد می شوند. حدود ۲۵ ژن در خصوص نقص شنوایی شناخته شده اند. گمان می رود عوامل ژنتیکی در حدود ۵۰٪ در از دست دادن شنوایی مادرزادی نقش داشته باشند. بیماری هایی که می توانند باعث کاهش شنوایی مادرزادی شوند عبارتند از عفونت های حاملگی مانند سرخچه، سیتومگالوویروس، توکسوپلاسموز، تبخال یا سیفلیس. به علاوه، نوزادان در زایمان زودرس در معرض خطر بیشتری قرار دارند.
۶-    واکنش های اتوتوکسیک به مواد داروها یا درمان های سرطان (به عنوان مثال، آنتی بیوتیک ها، شیمی درمانی، اشعه)
بعضی از داروها و مواد مخدر صنعتی می توانند به گوش آسیب برسانند و باعث کاهش شنوایی، وزوز گوش (زنگ در گوش) یا اختلالات تعادلی بشوند. این داروها اتوتوکسیک هستند. بیش از ۲۰۰ داروی شناخته شده اتوتوکسیک در بازار وجود دارد و شامل  داروهایی است که برای درمان عفونت ها ، سرطان و بیماری های قلبی استفاده می شود.  بعضی مواقع مشکلات و نارسایی های ناشی از این داروها ممکن است باعث آسیب دائمی در شنوایی بشوند .
دیگر عوامل ایجاد کم شنوایی شامل :

 • آلرژی
 • عملکرد ضعیف لوله ی استاش  Eustachian
 • تومورهای خوش خیم
 • جسم خارجی در گوش
 • عوارض سرماخوردگی
 • مشکلات مادرزادی کانال گوش یا شکستگی کانال گوش در هنگام تولد
 • شکستگی جمجمه
 • ویروس
 • بیماری منیر Meniere

چگونه می شنویم؟

شنیدن بستگی به یک سری رویدادهایی دارد که امواج صوتی را در هوا به سیگنال های الکتریکی تغییر می دهند.  عصب شنوایی شما این سیگنال ها را طی مجموعه ای از مراحل پیچیده به مغز شما منتقل می کند .امواج صوتی وارد گوش بیرونی شده و از یک کانال باریک به نام کانال گوش عبور می کنند که منجر به لرزش پرده گوش می شود. لرزش پرده گوش از امواج صوتی ورودی ، ارتعاشی تولید می کند و این ارتعاشات را به سه استخوان کوچک در گوش میانی می فرستد.  این استخوان ها شامل  (malleus, incus, and stapes ) میباشند . استخوانهای گوش میانی، ارتعاشات صدا را از هوا به ارتعاشات مایع در حلزونی گوش داخلی می رساند . یک  پارتیشن الاستیک از ابتدا تا انتهای حلزونی گوش است و آن را به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم می کند. این پارتیشن غشاء basilar  نامیده میشود و ساختار کلیدی شنوایی را تشکیل میدهد . ارتعاش  باعث میشود مایع داخل حلزونی به شکل موجی حرکت کند ، و موج حرکتی در امتداد غشاء basilar  تشکیل میشود. سلولهای حسی در سلولهای مویی که در بالای غشاء اساسی قرار دارند ، موج را می چرخانند . همانطور که سلول های موی به سمت بالا و پایین حرکت می کنند ، برآمدگی های میکروسکوپی مو مانند که به عنوان stereocilia  شناخته می شوند ، و در بالای سلول مو قرار دارند در برابر یک ساختار بیش از حد محکم قرار می گیرند و خم می شوند.  خم شدن کانال های منفذی که در انتهای استریوئیلیا قرار دارند، باعث باز شدن آنها می شود. وقتی این اتفاق می افتد، مواد شیمیایی به سلول ها می آیند و یک سیگنال الکتریکی ایجاد می کنند . عصب شنوایی این سیگنال الکتریکی را به مغز انتقال می دهد که آن را به صدایی تبدیل می کند که ما تشخیص می دهیم و درک می کنیم .

عوامل کم شنوایی در میانسالی راه های جلوگیری از آن

افت شنوایی مرتبط با سن  (presbycusis) از دست دادن شنوایی است که به تدریج در بسیاری از ما در سنین بالا شروع به رشد می کند و از رایج ترین مشکلاتی است که بر زندگی بزرگسالان و سالمندان تأثیر می گذارد . مشکلات شنوایی در سالمندان مجموعه ای از نشانه ها دارد مثل دشواری درک و فهمیدن صحبتهای دیگران ، نشنیدن صدای تلفن یا زنگ درب و زنگ هشدار سیگنال دود و….از دست دادن شنوایی می تواند لذت صحبت کردن با خانواده و دوستان را از بین برده و باعث ایجاد احساس انزوا شود. کم شنوایی در سالمندان اغلب در هر دو گوش رخ می دهد و به طور مساوی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد .علل بسیاری برای اختلالات کم شنوایی سالمندان وجود دارد.  اغلب اوقات ، از تاپیر سن بر تغییرات گوش داخلی به وجود می آید، اما همچنین می تواند از تغییرات در گوش میانی یا تغییرات پیچیده در طول مسیر عصبی از گوش به مغز ناشی شود. برخی از شرایط پزشکی و دارو نیز ممکن است در کم شنوایی سالمندان نقش داشته باشند . برای درک بهتر عوامل کم شنوایی سالمندان لازم است بدانید ما چگونه میشنویم ؟  چرا ما در سنین بالا کم شنوا میشویم یا شنوایی مان را از دست می دهیم ؟ آیا می توان از کم شنوایی سالمندان جلوگیری کرد ؟ اگر مشکلی در شنیدن دارید باید چه کار کنید؟ چه درمان ها و دستگاه هایی می تواند  به سالمندان کمک کند؟ و چگونه بهترین سمعک برای سالمندان را انتخاب کنیم ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa فارسی