تنظیمات استایل سایت

انتخاب نوع نمایش

 • Full
 • Boxed

انتخاب رنگ

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

عفونت گوش

عفونت گوش

عفونت گوش که گاهی با نام عفونت رسانه ای otitis حاد به آن اشاره می شود عفونت گوش میانی است، در شناخت علائم عفونت گوش و درک هرچه بیشتر این عفونت ها و پیشگیری از ابتلا به عفونت گوش ضروری است آشنا شدن با مفهوم کلی این مقوله و راه های پیشگیری از ابتلا به آن.

این عفونت ها در فضای متشکل از هوا در قسمت پشت پرده ی گوش که شامل استخوان های ریز و کوچک ارتعاشی است اتفاق می افتد. عفونت های گوش در میان کودکان  و نوزادان رایج تر است نسبت به بزرگسالان .

عفونت های گوشی اغلب به صورت خود به خود رفع می شوند و گوش از عفونت پاکسازی می شود و درمان این عفونت های گوشی می تواند دارای درد باشد، گاهی برای پاکسازی عفونت های موجود در گوش از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود و در بعضی از افراد دیده شده که مبتلا به عفونت های چند گانه ی گوش شده اند و این امر به تنهایی می تواند سبب بروز مشکلات شنوایی شدید و عوارض دیگر شود.

عفونت گوش چیست ؟

در بحث علائم عفونت گوش بهتر است در ابتدا به عوامل تاثیر گذار بر عفونت گوش بپردازیم.

جرم ها، ویروس ها، قارچ ها، و باکتری ها می تواند سبب عفونت گوش شما شوند، شیوه ی ابتلای فرد می تواند در نوع عفونتی که به آن دچار می شود تاثیر بگذارد، افرادی که از لحاظ جسمانی سیستم ایمنی ضعیف تر و التهابات ساختاری گوش بیشتری دارند نسبت به افراد دیگر بیشتر مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند. و همچنین باید در نظر داشت که کودکان و نوزادان نیز نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض آسیب های عفونت گوش قرار می گیرند.

علل و علائم عفونت گوش

علل و علائم عفونت گوش

 

از علت و عوارض عفونت گوش میانی   می توان به  دلایل مختلفی که  سبب بروز عفونت گوش می شود اشاره کرد. اما به طور کلی مبتلا شدن به عفونت گوش بیشتر در فصل های پاییز و زمستان که هوا سرد است و انسان بیشتر در معرض سرماخوردگی و آنفلوآنزا قرار می گیرد اتفاق می افتد. التهاب و احتقان در برابر آلرژی ها  نیز می تواند منجر به عفونت گوش شود، افرادی که مبتلا به آلرژی های فصلی می شوند بیشتر در معرض عفونت گوش قرار می گیرند به هنگام گرده افشانی گل ها واکنش های آلرژیکی افراد فعال شده و التهابات ناشی از این آلرژی ها می تواند مقدمه ای برای عفونت گوش باشد.

از علائم عفونت گوش میتوان به نشانه های زیر اشاره کرد:

– درد گوش

-احساس خارش در گوش

-احساس درد در قسمت داخلی گوش

-تب

– احساس پرش در گوش

– احساس پر و مسدود بودن گوش

– کاهش شنوایی

– حالت تهوع یا استفراغ

– بد خلقی

– خواب بی قرار

 

علت عفونت کردن گوش میانی چیست؟

 

در مقوله ای علائم عفونت گوش  باید بدانیم که التهاب گوش میانی که آن را با نام و عنوان otitis media می شناسیم در حقیقت همان دلیل اصلی عفونت گوش است که این التهابات می تواند بر قسمت های دیگر گوش و غشاهای اطراف پرده ی گوش نیز صدمه بزند. شروع این التهابات قالباٌ می تواند از یک سرماخوردگی کوچک و گلو درد و مشکلات تنفس شروع شود که با شیوع این مشکلات و گسترش یافتن آن به گوش میانی سبب عفونت گوش می شود که نوع این عفونت ها می تواند متعدد باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد . گوش میانی ناحیه ای است که دقیقا پشت پرده ی گوش واقع شده است، عفونت های گوش میانی معمولا هنگامی ایجاد می شوند که باکتری یا ویروس ها از دهان، چشم ها و کانال های بینی ( مجاری بینی ) وارد ناحیه ی پشت پرده ی گوش می شود و در آنجا محبوس می شود و در نتیجه باعث احساس درد شدید و احساس بسته شدن گوش می شود.

 

چند نوع عفونت گوش داریم ؟

چند نوع عفونت گوش داریم

 

عفونت های گوش تنها با معاینه ی فیزیکی گوش توسط پزشک و آنالیز آزمایشگاهی چرک و ترشحات گوش قابل تشخیص و درمان هستند، در بعضی موارد حتی سی تی اسکن برای بیمار تجویز می شود.

انواع عفونت گوش به شرح زیر است:

اتیت میانی بدون ترشح

اتیت میانی حاد

اتیت میانی ترشحی

اتیت میانی با پرفوراسیون پرده تمپان

چند نشانه ی اصلی که می تواند نشانی از بروز عفونت گوش باشد

عفونت گوش می تواند در ابتدا نشانه های داشته باشد که عموما از توجه کردن به آن ها غافل می شویم این غفلت و سهل انگاری برای فرد عواقب خوشی نخواهد داشت که در ادامه به چند نشانه در این خصوص اشاره خواهیم کرد .

-عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی

-تغییرات ناگهانی در فشار هوا مانند تغییراتی که  هنگام پروازهای هوایی تجربه می کنیم

-بلوکه شدن کانال Eustachian

-شکاف و ترک در سقف دهان

-شنا در آب های آلوده

-احساس خشکی بیش از حد گوش دقیقا بعد از استحمام و یا شنا کردن

– تعصب بر تمیز کردن گوش داشتن و در نهایت صدمه زدن و ایجاد خراش در گوش که می تواند باعث تخریب غشای ظریف گوش شود.

 

آیا عفونت گوش مسری است؟

در مبحث علائم عفونت گوش سوالی که برای عموم مردم پیش می آید این است که آیا عفونت گوش می تواند مسری باشد ؟

در جواب باید گفت خیر، عفونت گوش نمی تواند مسری باشد و از یک انسان به انسان دیگر منتقل شود اما نکته ی قابل توجه قبلا هم به آن اشاره کردیم این است که سرماخوردگی و آنفولانزا می تواند  دو عامل اصلی در عفونت های گوش باشند که خب می دانیم این دو عامل می تواند مسری باشند چرا که جرمها می توانند به راحتی از طریق دهان و بینی  در هنگام عطسه و یا سرفه از فردی به فرد دیگر سرایت کرده و در نهایت به عفونت گوش بی انجامد، که بازهم ابتلا به عفونت گوش از طریق سرما خوردگی و یا آنفولانزا در کودکان به مراتب بیشتر از بزرگسالان دیده می شود.

چه علایمی سبب می شود که والدین از وجود عفونت در گوش فرزندانشان مطمئن شوند

در مبحث علائم عفونت گوش والدین بیشترین نگرانی را در تشخیص ندادن وجود عفونت در کودکانشان می بینند. اگر کودک شما دچار تب شدید شده است و در رفتار او بدخویی مشاهده می کنید و به طور مداوم از درد گوش به شما شکایت می کند ضروری ست که به وجود عفونت در گوش کودک خود مشکوک شوید. عموم کودکان که دچار به عفونت هایی گوشی شده اند در ابتدا یک سرماخوردگی ساده داشته اند ولی دلایل دیگری هم برای ابتلای کودک به این عفونت های گوشی وجود دارد و در آخر باید گفت که، درد گوش می تواند به علت مشکلات دیگری مانند گلودرد، بدون عفونت گوش باشد.

 

عواقب رسیدگی نکردن به علائم عفونت گوش چیست ؟

 

مداوا نکردن عفونت گوش و نادیده گرفتن علایم ناشی از عفونت گوش می تواند عواقب جبران ناپذیری به بار آورد .

از عوارض و عواقب نادیده گرفتن گوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کاهش میزان شنوایی

– آسیب به استخوان های موجود در گوش میانی

– عفونت استخوان ماستوئید

– آسیب به عملکردهای تعادلی در گوش

– عدم وجود رطوبت در حفره های پرده ی گوش

– تصلب پرده گوش که در واقع همان ضخیم شدن پرده ی گوش است و سخت شدن بافت های گوش

– ایجاد کیست در گوش میانی

– فلجی صورت

– ایجاد التهاب در اطراف مغز

راه های درمان عفونت گوش

 

برای درمان عفونت های گوش مراجعه ی هرچه سریعتر به پزشک متخصص به شما پیشنهاد می شود ، در صورت مراجعه به پزشک در صورت حاد نبودن عفونت گوش و میزان آن ، پزشک شما به احتمال قوی برای درمان گوش شما آنتی بیوتیک و قطره های گوش تجویز می کند و گاه به شما قطره ی محلول سرکه ی رقیق شده پیشنهاد می کند .

آیا در درمان عفونت های گوش نیاز به جراحی است ؟

در درمان عفونت های گوش زمانی نیاز به انجام عمل جراحی ست که گوش شما دچار عفونتهای حاد شده باشد و پزشک شما درمان های معمولی را در این وادی بی اثر ببیند، این تشخیص زمانی اتفاق می افتد که سلامت شنوایی شما به طور کامل تحت تاثیر این عفونت ها قرار گرفته باشد. باید بدانیم که این عفونت ها در کودکان و خردسالان و نوزادان به مراتب می تواند اثرات منفی بیشتری بر  نحوه ی زندگی آنها نسبت به بزرگسالان بگذارد چرا که یادگیری زبان و تکلم ارتباط گیری کودک با افراد پیرامون نیاز اساسی به شنوایی سالم دارد .

 

آیا آسیب های ناشی از عفونت گوش می تواند آسیب هایی دائم باشد ؟

شنوایی معمولا بعد از اینکه عفونت از بین می رود، به طور خود به خود باز می گردد. بهتر است که بدانیم که در  عفونت گوش میانی (رسانه اوتیت).التهابت داخلی گوش می تواند سبب آسیب دائمی به ساختار گوش میانی شود که باعث کم شنوایی دائمی می شود. برای پیشگیری از آسیب دائمی به سلامت شنوایی و در نهایت ابتلا به کم شنوایی مراجعه ی هرچه سریعتر به پزشک متخصص به شما پیشنهاد می شود .

 

راه های پیشگیری عفونت گوش

راه کار های فراوانی در جهت پیشگیری از عفونت گوش وجود دارد که می تواند درصد آسیب به گوش میانی را کاهش دهد، در وهله ی اول مراجعه به پزشک مربوطه و تشخیص نوع عفونت گوش به شما پیشنهاد می شود ، ضروری ست از زمان واکسن های خود مثلا واکسن آنفولانزا و یا پنومونی و یا مننژیت اطلاع دقیق داشته باشید و سلامت واکسیناسیونی خود را چک کنید چرا که این واکسن ها تاثیر مستقیم بر تقریبا نیمی از عفونت های گوش دارند. از دیگر راهکارهای پیشگیری از مبتلا شدن به عفونت گوش می توان به اهمیت دوری کردن از دخانیات اشاره کرد.

لازم به ذکر است شیر مادر و شیردهی نوزاد در یک سال اول زندگی می تواند راه پیشگیری برای عفونت های گوش در سالهای بعد زندگی نوزاد باشد .

و در آخر باید گفت اهمیت به بهداشت و شستشوی دائم  دستها می توان تمرین خوبی برای پیشگیری از ابتلا به عفونت های گوشی باشد .

 

آیا کودکان و نوزادان بیشتر در معرض عفونت گوش قرار دارند؟

در مبحث علائم عفونت گوش سوالی که برای والدین، علل الخصوص افرادی که به تازگی پدر و مادر شده اند پیش می آید این است که آیا نوزادان آنها در معرض عفئنت گوش هستند یا خیر؟ در جواب باید بگوییم بله .

کانال و یا همان لوله ی Eustachian ، لوله ای ست که از گوش میانی رد شده و تا قسمت پشتی بینی و گلو ادامه دارد. در نوزادان طول این لوله کوتاه تر و حالت قرار گیری آن افقی تر است که خود می تواند احتمال ابتلا به عفونت های گوشی را افزایش دهد و همچنین باید گفت که این امر باعث می شود تا جانوران کوچک و میکروسکپی شرایط مناسب تری برای رسیدن به گوش میانی پیدا کنند .

در کل باید دانست که سیستم ایمنی نابالغ در نوزادان و کودکانی با رده ی سنی کم آنها را نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض عفونت های گوشی قرار میدهد .

 

درمان خانگی عفونت گوش

درمان خانگی عفونت گوش

 

میدانیم که عفونت گوش به راحتی می تواند باعث تضعیف سلامت جسمانی فرد شود وزندگی روزمره ی فرد را تحت شعاع قرار دهد، در صورت مشاهده ی هر عواملی که می تواند منجر به عفونت گوش شما شود بدون شک به پزشک مراجعه کرده تا بتوانید به بهترین وجه ممکن مداوا شوید، میدانیم که عفونت های گوش انواع متفاوتی دارد که تشخیص نوع آن تنها توسط پزشک متخصص صورت می گیرد و باید گفت که درمان های خانگی نمی توانند به طور قطعی درمانی برای عفونت های گوش باشد .

موارد زیر راه های درمان خانگی موثر در تسکین دردهای ناشی از عفونت های گوش است

-استفاده از کمپرس سرد و گرم

– استفاده از روغن زیتون

– استفاده از قطره های گوش

– استفاده از درمان کایروپراکتیک

– استفاده از روغن درخت چای

– خوابیدن به گونه  ای که گوش شما تحت فشار قرار نگیرد

– انجام تمرینات ورزشی مرتبط با گردن

– استفاده از زنجبیل

– استفاده از سیر

– استفاده از آب اکسیزنه

– و … .

آیا نحوه ی خوابیدن می تواند سبب تشدید دردهای حاصل از عفونت گوش شود؟

نحوه ی خواب فرد می تواند موجب تشدید دردهای ناشی از عفونت گوش شود و حتی می توانند این دردها را تسکین دهند. قرار دادن گوش بر روی بالش در یک حالت خاص می تواند باعث خروج عفونت های گوش شود، اما باید بدانیم که در بحث علائم عفونت گوش و راههای مقابله با این عفونت ها تنها شیوه ی خوابیدن شما به هیچ عنوان نمی تواند راه کاری مفید در این مقوله باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa فارسی